Rečca li

Dragi naši verni čiotaoci, pred vama se nalazi naša nova rubrika. Želja nam je da vam pomognemo da otklonite sve one jezičke nedoumice sa kojima se, morate priznati, svakodnevno susrećete. Koliko ste se samo puta našli u situaciji da ne znate kako nešto da napišete?! Tada nastaje pravi problem , barem za one koji žele i koji se trude da pravilno govore i pišu. Voleli bismo da i oni drugi, koji misle da je pravopis dosadna i nepotrebna stvar, promene mišljenje. 
Trudićemo se da kroz zanimljive primere i igru uočite, naučite i konačno zapamtite sve ono što vam je do sada predstavljalo problem i zbog čega su vam se pismeni zadaci toliko crveneli.
Nije teško biti pismen!
Zato, počnimo.

Da li znate kako se piše rečca li – spojeno ili odvojeno od drugih reči?
Stvarno, znate li, ili ne znate? Je li vam išta o tome govorio vaš nastavnik srpskog jezika?
- Čudnog li pitanja!? – reći ćete. Učili smo mi i o težim stvarima, kamoli ne o takvim sitnicama! To je mnogo lakše zapamtiti negoli, na primer, pravila o pisanju rečce ne. Taman misliš da si sve savladao, kadli iskrsne neka nedoumica! Mi, ipak, verujemo da znate. A ako li ipak ima i onih koji to ne znaju, neka ponovo pročitaju ovu kratku priču, pa će u njoj naći odgovor na postavljeno pitanje. Dovoljno je samo da pronađu reči uz koje stoji rečca li. Jelte da je jednostavno?

Kako ćeš napisati?

a) Jeli imamo nešto za domaći zadatak?
b) Je li imamo nešto za domaći zadatak?
v) Je l' imamo nešto za domaći zadatak?
g) Lakše je reći, negoli ispuniti.

Ako si tačno odgovorio, čestitamo! Naučio si.

Potrudi se da ne pišeš JEL zajedno, nego JE L' ili JE LI.


Radmila Batričević, profesor srpskog jezika

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.