Jutro je. Tek sam ustao iz kreveta i mrzovoljan sam jer ne volim jesen – stalno pada kiša i oblačno je.
Izašao
sam napolje i gledajući u nebo, razmišljam. Oblaci su kao neki zlikovci
koji nam ne daju sunce. Oni nas kažnjavaju kišom bez ikakvog razloga,
kao da žele da naprave neku tamu nad nama.
Vetar
duva što jače da otera oblake, kao neki heroj. Vetar noseći suvo lišće
ispušta zvuk koji me podseća na zvuke borbe mačevima. Vetar svaki put
pobedi, ali se oblaci uvek vraćaju kako bi zauzeli tu zlatnu sferu zvanu
sunce.
U
toku borbe vetra i oblaka sunce pokušava da prodre do nas kao da hoće
da pobegne iz bitke, ali ne uspeva. Zato je s jeseni lišću dalo zlatnu
boju da nas podseća da je tu i tokom oblačnih dana.
Ipak volim jesen zbog zlatnog sunca koje ponekad uspe da dopre do mene.
Aleksandar Brakmić VIII4
Priroda
je opet opisala još jednu kružnicu vremena. Sitni pesak leta iscureo je
u peščanom satu, ostavljajući tek pokoji pramen zlataste prašine.
Počelo je da teče vreme rezervisano za jesen.
Као
i uvek, prva zrna ove prirodne satnice padaju u bojama žutih dunja i
zlatnih zrna kukuruza. Prelivaju se u bistrocrvene boje vina koje odišu
sokovima života, da bi se umirili laganim pepeljastim zrnima.
Daleko,
skoro na tankoj granici horizonta, koja deli plodnu zemlju, u svoj
svojoj raskoši boja i plodova, od prozirnog neba, sakupljali su se
oblaci. Prvo su izvirili belo-sivi oblaci kao prethodnica velike vojske
koju najavljuju i predvode. Lako su preuzeli prostor na nebeskom svodu
iznad horizonta. Za njima su kao konjički puk, tamni i preteći oblaci u
galopu jurišajući zauzeli nebranjeno plavetnilo. Kao zvuk dobošara u
daljini razlegao se zvuk koji najavljuje dolazak novog gospodara na
nebu.
Dok
stojim i posmatram ovu veliku nebesku predstavu, shvatam da smo, bez
obzira na sve znanje i čuda kojima smo ovladali, samo mali deo carstva
prirode. Mislim koliko sam nemoćan da zaustavim vetar, da usmerim kapi
kiše ili da uhvatim munju.
Svi
ovi prelepi pejzaži su tako divni i savršeni, da najlepše slike po
galerijama predstavljaju neuspele kopije. Jesen u meni ne budi tužno i
setno osećanje. Počastvovan sam što mogu da posmatram ovaj album prirode
i da vidim sebe u njemu. Osećam da pripadam ovim slikama kada vidim
svoj odraz u prvim jesenjim kapima kiše na svom dlanu, da čujem muziku
uz koju se njiše ogoleli drvored.
Dok
lišće šušti ispod mojih nogu, i vetar uzima poslednje dukate sa drveća,
obuzima me osećaj mira i spokoja. Priroda je opet opisala još jednu
kružnicu vremena.
Stefan Cvetić VIII2
Raspust
Vraćam se iz škole,
a raspust stiže
i veselo pevam:
„Nova godina je sve bliže“.
U kući se radujem,
skačem i veselim,
„Uradi domaći!“,
baka mi veli.
„Ne mogu, bako,
raspust je stigao,
sad bih se radije,
samo igrao“.
Bogoljub Terzin IV3
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.