Beograd

Putujući čovek najbolje upozna najrazličitije zanimljivosti vezane za kraj kroz koji putuje. Međutim, pre nego što krenete na put, morate biti više nego dobro pripremljeni i, što je najvažnije, dobro obavešteni i precizni. U suprotnom, možete se naći u veoma neprijatnoj situaciji, katkad i pomalo opasnoj. Kada pominjem opasnost, ne mislim na lavove, tigrove, džeparoše ili loše vremenske prilike. Lako vam se danas može desiti da krenete na put u neki grad, a na kraju se nađete u nekom nepoznatom mestu na potpuno suprotnoj strani sveta. Nije li to opasno? 

Uzmimo za primer sledeću situaciju : nalazite se na aerodromu nekog evropskog grada, npr. Londona i želite da se vratite kući u Srbiju. Prilazite šalteru i ljubaznu damu sa druge strane stakla zamolite za jednu kartu do Beograda, što bi na engleskom bilo „One ticket to Belgrade, please.“. Plaćate kartu malo sumnjičavi zbog visoke cene, ali ne bunite se jer znate da cene avio-karata variraju od izuzetno niskih do izuzetno visokih. Ulazite u avion, udobno se smeštate na sedište, kroz slušalice dopiru zvuci omiljene muzike i, dok avion rula po pisti, polako tonete u san. Budite se dok avion sleće, spremni da, čim izađete, nazovete nekog od prijatelja da dođe po vas. Tu vas čeka prvo iznenađenje, svi carinici su čudno obučeni i svi pričaju engleskim jezikom. Pomislite da je u pitanju fora jer stižete iz Londona pa carinici samo žele da budu uljudni prema Englezima, međutim onda vas gospodin u uniformi obaveštava da nemate vizu. Pitate se kome još treba viza da se vrati u sopstvenu zemlju, a carinik vas ljutito gleda i maše vašim pasošem. Čudi vas što gospodin i dalje forsira razgovor na engleskom umesto srpskom jeziku, ali zbog panike i straha popuštate, „prelazite“ na engleski jezik i pitate ga u kom ste gradu. „In Belgrade“ odgovara uniformisano lice. Ubeđujete ga da vama viza nije potrebna jer ste iz Srbije i vraćate se s puta. Lice mu se zacrveni i obaveštava vas da je svakom građaninu Srbije potrebna viza kada ulazi u Sjedinjene Američke Države. Pomislite : „Beograd u Americi ! Da li je to moguće?!? Da nije neka skrivena kamera?“ 

Naravno da je moguće, a može biti i opasno kao što rekoh.

Ovakve greške mogu se desiti ako niste dovoljno precizni prilikom kupovine karte. Ukoliko mislite da je Beograd u Srbiji jedini Beograd na svetu, lako se možete naći u Americi, Belgiji ili Rusiji.

U Sjedinjenim Američkim Državama postoji još 7 gradova sa imenom Belgrade, dok u Rusiji i Belgiji ima po jedam, sa Beogradom u Srbiji to je ukupno 10 Beograda na svetu!!!

Beograd u Montani (SAD) se od svih najbrže razvija; 2003. u njemu je živelo 6.816 stanovnika, a danas živi nešto više od 10.000 . Osnovan je 1882. godine pokraj Severne pacifičke pruge. Ime je dobio po glavnom gradu Srbije jer je najveći broj investitora izgradnje grada bio iz Srbije. Do kraja Drugog svetskog rata stanovnici su uglavnom bili farmeri. Nagli razvoj doživljava posle 1980. godine, a danas je grad koji se najbrže razvija u celoj Montani.

Beograd u Mejnu (SAD) osnovao je John V. Davis 1796. godine. Ime gradu je dao pošto je bio oduševljen borbom Srba protiv Turaka i povratkom hrišćanstva u srpski Beograd. Nalazi se na obali jezera Mesamonski. Zahvaljujući jezeru, golf terenima i predivnim parkovima jedan je od najznačajnijih turističkih centara države Mejn. Danas ima nešto više od 3.000 stanovnika.

Beograd u Minesoti (SAD) ima oko 750 stanovnika koji se uglavnom bave poljoprivredom.

Beograd u Nebraski (SAD) broji svega 134 stanovnika i najmanji je Beograd na svetu.

Beograd u Misuriju (SAD) je osnovan 1876. godine i ima oko 1.200 stanovnika.

Beograd u Teksasu (SAD) je luka na reci Sabina. Osnovao ga je 1837. godine William Mc Farland. Pre dolaska kolonizatora u ovom predelu su živeli Indijanci koji su ovo naselje nazivali Biloksi. Ime je dobio po tada čuvenoj rečnoj luci Beograd u Srbiji. Danas ima 2.526 stanovnika koji se uglavnom bave trgovinom i poljoprivredom.

Beograd u Severnoj Karolini (SAD) je predgrađe grada Maysville, skoncentrisan oko aerodroma.

Beograd u Belgiji je opština u glavnom gradu Valonije, Namenu (Namuru). Ima 5.500 stanovnika. Od 1977. se nalazi u sklopu grada. Ime je dobio po Beogradu 1718. kada su Habzburzi (kojima je pripadao Namen) preuzeli Beograd od Turaka. U gradu postoji klub „Crvena zvezda“.

Beograd u Rusiji osnovan je 1596. godine po naredbi Borisa Godunova, da bi se branila južna granica od Tatara. Danas ima 337.030 stanovnika. Ime je dobio po velikim nalazištima krečnjaka u okolini grada. Jedino ime ovog Beograda nema nikakve veze sa našim glavnim gradom.

Bila je ovo kratka priča o Beogradu (ili bolje reći o 10 gradova istog imena), u sledećem broju na ovim stranama čeka vas nova priča zanimljive geografije. 



Pripremio, nastavnik geografije Miroslav Grujić

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.