Šah

Često se pitamo da li je šah igra ili sport? 
Stručnjaci kažu da je igranje šaha korisno, jer razvija inteligenciju i samopouzdanje, a evo šta o ovoj 2000 godina staroj igri kažu naši šahisti Mirjana Ivanković (VI3), Siniša Danić, Mihailo Kozomara, Aleksandar Nikolić i Nikola Crnogorac (VI1).

Koliko dugo igrate šah?

Nikola: Pet godina. Deda me je naučio.
Miša: Tek dve godine.
Siniša: Ne mogu da se setim.
Acko: Ne znam... odavno.
Mirjana: Šah igram pet godina zahvaljujući mom dedi.

Zašto ste se odlučili baš za šah?

Mirjana: Svidele su mi se figure. 
Siniša: Sasvim slučajno. Odmah, nakon prve igre mi se dopalo.
Nikola: Zato što treba da se razmišlja.
Miša: Sviđa mi se.
Acko: Svidelo mi se čim sam prvi put odigrao partiju šaha.

Šta vam se najviše dopada u ovoj igri?

Siniša i Acko, jednoglasno: Šah-mat. 
Nikola: Uživam dok igram, a i kad pobedim.
Mirjana: Dopadaju mi se pravila, jer se igra fer i nema varanja, a i pravi je izazov da predvidiš poteze protivnika.
Miša: Sviđa mi se kad pobedim.

Da li često igrate šah?

Siniša: Da, igram sa tatom i komšijama.
Acko: Ponekad, sa babom ili dedom.
Nikola: Ne tako često, mada smo nekad igrali u učionici za vreme odmora. 
Miša: Jedno vreme je bila i Škola šaha u trpezariji.
Mirjana: Igram kad god odem kod dede i babe.

Da li ste učestvovali na nekim šahovskim takmičenjima?

Siniša: Učestvovao sam prošle godine na „Zlatnom topu“ i bio četvrti.
Nikola: Na ovom takmičenju sam učestvovao i ja. Takmičenje je bilo održano u Radničkom domu tokom Dana ludaja.
Mirjana: Učestvovala sam na školskom takmičenju 2006. godine i osvojila drugo mesto. 
Miša: Učestvovao sam na takmičenju u Crvenom krstu.
Acko: Učestvovao sam na školskom takmičenju i osvojio četvrto mesto. Ne sećam se koje godine.

Šta savetujete onima koji bi hteli da nauče da igraju šah?

Acko: Da probaju jer je zanimljivo.
Siniša: Da igraju sa što više igrača.
Miša: Da budu uporni.
Mirjana: Pošto je meni bilo teško da naučim da igram šah, savetujem svima da ne odustaju i da se trude.
Nikola: Da se paze mene, najboljeg šahiste u školi.


Teodora Plavšić, Tamara Keneški i Nevena Grubišić, VI1

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.