Origami

Svi koji prave aviončiće od papira verovatno nisu svesni da prave prve korake ka japanskoj veštini poznatoj kao origami. Sam naziv potiče od reči „oru“ što znači savijanje i „kami“ papir. Savijanjem papira, ako vežbamo, možemo da napravimo mnogo lepih stvari, kao što su ptice, cveće, životinje... U Japanu postoji verovanje da će onaj ko napravi hiljadu papirnih ždralova biti zdrav i srećan. 
Ova veština zainteresovala je i mog odeljenjskog druga Rastka Zamurovića, kojeg često možemo da vidimo kako strpljivim savijanjem papira pravi kocke, cveće ili ptice. 

Kako si otkrio origami?
Na Letnjem kampu se sa nama družio Tibor Ružić – Hudini, koji nam je pokazao nekoliko najzanimljivijih figurica, a onda nas naučio i da ih napravimo.

Šta si prvo napravio od papira?
Čašu, koja je i najprostija, a postepeno sam stigao i do ždrala. Želja mi je da napravim slona od papira, koji mi se čini veoma zanimljivim, a i čuo sam da sedam slonova donosi sreću i bogatstvo.

Šta je najvažnije kod ove veštine?
Najvažnija je baza, posle pratiš šemu i praviš šta hoćeš. Možeš i da improvizuješ i to je najzanimljivije. Nekad ni sam nisi svestan šta će nastati.

Da li koristiš neki poseban papir?
Postoji specijalan papir, ali ja koristim kakav god mi se nađe pri ruci, iz sveske, bloka... Bitno je da je kvadratnog oblika... Lepše izgledaju figurice od papira čije su strane obojene drugom bojom.

Koja ti je omiljena figurica?
Ima dosta koje mi se sviđaju, ali ako treba da izaberem, najviše uživam dok pravim crkvicu.

Da li su tvoji drugari zainteresovani za origami?
Neki jesu i njih polako učim onome što znam.

Hvala na razgovoru i uživaj. A, ako je još neko zainteresovan za ovu veštinu, posetite stranicu http://www.origami-instructions.com/, koja će vam pomoći da i sami savladate neke osnovne korake i nekog obradujete zanimljivim figuricama od papira.



Denis Nastovski, VI2

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.